Katecheza Rodzinna 'Wokół Stołu'
Wolność III, Msza Święta, Część 2
TEMAT: W jaki sposób uwielbił Boga Pan Jezus?
CEL:
1. Zrozumienie, że to jak i gdzie czcimy Boga w odpowiedzi na jego wyzwalające i bezwarunkowe oddanie całego siebie zakorzenione jest w wydarzeniach na drodze z niewoli do Ziemi Obiecanej oraz w tym jak czcił Boga Izrael.
2. Zrozumienie, w jaki sposób czcił Boga Pan Jezus oraz tego, że misją i powołaniem Pana Jezusa było głoszenie i ustanowienie nowej Ziemi Obiecanej – Królestwa Bożego.
3. Poznanie okoliczności śmierci i zmartwychwstania Pana Jezusa.
4. Zrozumienie, że Pan Jezus stał się barankiem paschalnym
- Słowa wypowiedziane na ostatniej wieczerzy zapowiadają ofiarę, którą złoży z samego siebie w celu nowego i wiecznego przymierza (komunii)
- Pan Jezus umarł wtedy kiedy tysiące baranków było składane w ofierze paschalnej.
5. Zrozumienie, że śmierć i zmartwychwstanie Pana Jezusa jest ofiarą złożoną dla komunii naszej z Bogiem i ze sobą nawzajem oraz dziękczynieniem za uratowanie od śmierci (życie wieczne), za ocalenie życia, za wyprowadzenia z niewoli.










Pan Jezus, syn Boży - Bóg, ale również syn Marii i Józefa – człowiek, urodził się w rodzinie żydowskiej. Nauczył się On od swoich ziemskich rodziców jak wielbić Boga, jak odpowiedzieć mu na jego wyzwalające i bezwarunkowe oddanie się całego siebie. Dzisiaj przypomnimy sobie w jaki sposób uwielbił Boga Pan Jezus,

oraz dowiemy się jak to wpłynęło na to, w jaki sposób my Chrześcijanie – wyznawcy Pana Jezusa, Chrystusa, wielbimy Boga.
Pan Jezus rozpoczął swoją działalność oraz swoje przejście w kierunku ustanowienia Królestwa Bożego od chrztu w Jordanie, opodal Jerycha w miejscu, w którym Izrael wkroczył do Ziemi Obiecanej. Otrzymawszy w chrzcie Ducha Świętego, ujawnia swe powołanie.
- Co jest misją i powołaniem Pana Jezusa?
Misją i powołaniem Pana Jezusa jest głoszenie i ustanowienie nowej Ziemi Obiecanej, Królestwa Bożego.
Pan Jezus chodzi po Galilei i głosi Ewangelię Bożą, mówiąc: „Czas się wypełnił i bliskie jest Królestwo Boże. Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię!”.
Zapowiadając swą mękę na krzyżu i zmartwychwstanie, podczas rozmowy z Jakubem i Janem pyta: „Czy możecie pić kielich, który ja mam pić, albo przyjąć CHRZEST, którym ja mam być ochrzczony?”
Kontynuując przejście w kierunku ustanowienia Królestwa Bożego rozpoczęte chrztem w Jordanie, Pan Jezus umiera na krzyżu i zstępuje do królestwa śmierci, aby otworzyć wszystkie grobowce ażdo grobu naszych pierwszych rodziców, Adama i Ewy. Chrystus zstępuje do piekła i powstaje z martwych wraz z odkupioną ludzkością.
Poniżej umieszczona jest mozaika Przejścia Chrystusa z kaplicy Redemptorist Mater na Watykanie:

- Kiedy spotkaliście się już z nazwą Królestwo Boże?
Na jednych z wcześniejszych zajęć analizowaliśmy Historię Królestwa Bożego.
Modlimy się o Królestwo Boże w modlitwie „Ojcze Nasz”.
- Co jest w niej powiedziane o Królestwie Bożym?
„Przyjdź Królestwo Twoje, bądź wola Twoja, jako w niebie, tak i na ziemi”
- Co ta modlitwa nam mówi o Królestwie Bożym? Gdzie się ono znajduje?
Królestwo Boże jest w niebie.
- Czy może być na ziemi?
Tak, jeśli wypełniamy wolę Bożą; jeśli podążając za głosem Dobrego Pasterza w życiu codziennym oraz w życiu sakramentalnym uczestniczymy w przejściu z niewoli do wolności z Chrystusem, w Chrystusie i przez Chrystusa, żyjąc w komunii z Bogiem i ze sobą nawzajem na wzór Trójcy Świętej.
DLA RODZICÓW:
- Co nam objawia Pan Jezus o Bogu?
Pan Jezus nam objawia w przypowieściach, że Bóg, którego nazywa poufale Abba, jest Ojcem, wrażliwym na potrzeby i cierpienia każdego człowieka, pełnym miłości i współczucia, który przebacza i darmo udziela łask, o jakie się go prosi.
- Co jest warunkiem wzrastania Królestwa?
Każdy człowiek jest wezwany, by „nawrócić się i uwierzyć” w miłosierną miłość Boga względem niego: Królestwo wzrastać będzie w miarę jak każdy człowiek nauczy się zwracać do Boga w zażyłości modlitwy jako do Ojca i starać się będzie pełnić jego wolę.
- Jaki jest cel Królestwa Bożego?
Wyzwolenie i zbawienie, które przynosi Królestwo Boże, docierają do człowieka zarówno w jego wymiarze fizycznym jak i duchowym: Jezus uzdrawia i odpuszcza grzechy.
Królestwo ma na celu przekształcenie stosunków między ludźmi i urzeczywistnia się stopniowo, w miarę jak ludzie uczą się kochać, przebaczać i służyć sobie wzajemnie.
Pan Jezus podejmuje całe Prawo, ogniskując je na przykazaniu miłości: „Abyście się wzajemnie miłowali, tak jak Ja was umiłowałem” (J13, 34)
Ponieważ na słowo miłość tutaj jest użyte słowo „Agape” oznaczające stanie się bezwarunkowym darem z siebie, można przetłumaczyć przykazanie miłości następująco: „Bądźcie bezwarunkowym darem dla siebie nawzajem, tak jak ja wam się cały oddałem”.
Święty Jan Paweł II przypomina nam, że „Każdy urzeczywistnia się przez bezinteresowny dar z samego siebie. Ten bezinteresowny dar osadzony jest w darze Boga-Stwórcy, Boga-Odkupiciela i w łasce Ducha Świętego.”
Dlatego naturą Królestwa jest komunia wszystkich ludzi pomiędzy sobą i z Bogiem.
W jaki sposób na co dzień możemy być bezwarunkowym darem dla drugiego człowieka?
Pan Jezus, tak jak Mojżesz, odpowiedział na swoje powołanie by nas wyprowadzić z niewoli do wolności.
Pan Jezus słuchał głosu Boga Ojca w modlitwie, pracował jako cieśla, uzdrawiał.












Pan Jezus w każdy szabat (dzień święty) chodził do Synagogi. Z pewnością chodził do Synagogi ze swoimi ziemskimi rodzicami, a potem ze swoimi uczniami. Pan Jezus spędzał czas rozmawiając z ludźmi, poświęcając im indywidualną troskę i uwagę. Słuchał ich i nauczał, jedząc i pijąc z grzesznikami. Pan Jezus nauczał indywidualnie oraz całe tłumy.
Pan Jezus obchodził z rodzicami święto Paschy, podróżując do Jerozolimy, by tam złożyć ofiarę z baranka w świątyni oraz spożyć ja w domu z najbliższymi.
- W jaki sposób Izraelici świętowali Paschę?
- Co musiał zrobić każda rodzina, gdy przybyła do Jerozolimy?
- Co było uobecnione podczas wieczerzy paschalnej?
- Jaki zwyczaj związany z chlebem i winem był nieodłączną częścią wieczerzy paschalnej?
Rodziny, które przybywały do Jerozolimy na Święto Paschy udawały się do świątyni, aby tam wymienić pieniądze na walutę świątynną, kupić baranka „bez skazy”*, dać go kapłanom, by złożyli ofiarę. Następnie zabierano baranka do domu by go ugotować i spożyć, uobecniając wydarzenia wyjścia z niewoli.
* Za czasów Pana Jezusa kapłani w świątyni, aby dobrze zarobić, nie przyjmowali ofiary przyniesionej z zewnątrz jako by była „nieczysta”. Wymagali kupienia ofiary w świątyni, ale również za monety świątynne. Najpierw więc kupujący musieli wymienić walutę płacąc odpowiednią prowizję, a potem kupić ofiarę „bez skazy” płacąc odpowiednio wysoką cenę. To był miedzy innymi powód tego, że Pan Jezus poprzewracał stoły w świątyni
Nieodłączną częścią wieczerzy paschalnej był zwyczaj błogosławienia Boga za życie, a szczególnie za źródła utrzymania życia. Chleb i wino były głównym źródłem utrzymania życia.
Przed posiłkiem błogosławiono Boga za chleb:
“ BŁOGOSŁAWIONY JESTEŚ PANIE BOŻE WSZECHŚWIATA BO DZIĘKI TWOJEJ HOJNOŚCI OTRZYMALIŚMY CHLEB, KTÓRY JEST OWOCEM ZIEMI I PRACY RĄK LUDZKICH. BŁOGOSŁAWIONY JESTEŚ BOŻE TERAZ I NA WIEKI.”
Po posiłku błogosławiono Boga za wino:
“ BŁOGOSŁAWIONY JESTEŚ PANIE BOŻE WSZECHŚWIATA, BO DZIĘKI TWOJEJ HOJNOŚCI OTRZYMALIŚMY WINO, KTÓRE JEST OWOCEM WINNEGO KRZEWU I PRACY RĄK LUDZKICH. BŁOGOSŁAWIONY JESTEŚ BOŻE TERAZ I NA WIEKI. ”
- Jakie były okoliczności śmierci i zmartwychwstania Pana Jezusa?
- W jaki sposób przywitały tłumy pana Jezusa, gdy przybył z apostołami do Jerozolimy?
- Co powiedział Pan Jezus w czasie wieczerzy paschalnej, co mogło być szokiem dla apostołów, a co było zapowiedzią jego ofiary?
Pewnego razu gdy jako już dorosły mężczyzna, Pan Jezus przybył z uczniami do Jerozolimy na święto Paschy, przed bramą miejską przywitały go tłumy krzycząc: Hosanna! Uwolnij nas!
Poprosił uczniów aby przygotowali Paschę.
Na wspólnej paschalnej wieczerzy z uczniami pan Jezus oprócz zwyczajowego błogosławienia Boga za chleb i wino, powiedział coś co z pewnością zszokowało apostołów, a było zapowiedzią jego ofiary:
„BIERZCIE I JEDZCIE Z TEGO WSZYSCY, TO JEST BOWIEM CIAŁO MOJE, KTÓRE ZA WAS BĘDZIE WYDANE
BIERZCIE I PIJCIE Z NIEGO WSZYSCY TO JEST BOWIEM KIELICH KRWI MOJEJ NOWEGO I WIECZNEGO PRZYMIERZA, KTÓRA ZA WAS I ZA WIELU BĘDZIE WYLANA NA ODPUSZCZENIE GRZECHÓW. TO CZYŃCIE NA MOJĄ PAMIĄTKE”.
Pan Jezus został pojmany w Ogrodzie Oliwnym i ukrzyżowany, podczas gdy tysiące baranków składanych było w ofierze w świątyni. On stał się dla nas barankiem ofiarnym. Pan Jezus zmartwychwstał trzeciego dnia.












KATECHEZA 8b
TEMAT: W jaki sposób my wielbimy Boga? Msza Święta cz.2
CEL:
- Zrozumienie, że naszym pierwszym krokiem w kierunku Wolności jest przyjęcie Chrztu Świętego, zanurzenie w śmierci Pana Jezusa, by z nim zmartwychwstać.
- Zrozumienie, że czcimy Boga przez modlitwę, naukę i pracę, przyjmując, rozwijając dary od Boga oraz stając się darem dla innych. Tę kosmiczną, wyzwalającą wymianę darów świętujemy podczas Mszy Świętej w Liturgii Słowa i w Liturgii Eucharystycznej.
- Zrozumienie, że Pan Jezus mówiąc „Czyńcie to na moja pamiątkę”, dał nam przykazanie abyśmy świętowali pamiątkę (memoriał) Jego śmierci i zmartwychwstania poprzez uobecnienie tego wydarzenia. Wypełniamy to przykazanie podczas Eucharystii. Podczas Eucharystii uobecnione jest wszystko co Bóg zrobił, robi i zrobi dla ludzkości.
- Zrozumienie i zapamiętanie kolejności obrzędów podczas Mszy Świętej
- Poprzez zobrazowanie relacji ziarenka ze światłem i z wodą zrozumienie przez dzieci, że żyjemy Eucharystią w życiu codziennym poprzez otrzymywanie i rozwijanie darów oraz poprzez bezwarunkowe dawanie całego siebie w relacji i w służbie Bogu i ludziom - komunię. Naszą ofiarą jest cierpienie związane z przełamywaniem naszych zniewoleń, z umieraniem dla naszego egoizmu, uzależnień, zwątpienia, strachu itp.
- Zapoznanie z Przypowieścią o Talentach
PRACA RODZICÓW I DZIECI:
Naszym pierwszym krokiem w kierunku WOLNOŚCI, która realizuje się w KOMUNII, jest przyjęcie CHRZTU ŚWIĘTEGO – zanurzenie się w śmierci Pana Jezusa, by z Nim zmartwychwstać. Podczas Chrztu Świętego obmyci jesteśmy z grzechu pierworodnego i otrzymujemy dary Ducha Świętego by uzyskać udział w życiu Boga.

- Czy my też czcimy Boga tak jak Izraelici i Pan Jezus?
To jak czcimy Boga w odpowiedzi na jego wyzwalające i bezwarunkowe oddanie całego siebie zakorzenione jest w wydarzeniach na drodze z niewoli do Ziemi Obiecanej oraz w tym jak czcił Boga Izrael.
- Jak czcimy Boga my? (poprzez modlitwę, naukę i poprzez pracę)
- Czy my też chodzimy do synagogi by rozważać Słowo Boże i do Świątyni by składać ofiarę i Świętować Paschę?
My uczestniczymy we Mszy Świętej, która się składa z dwóch części:
W jednej z części, w LITURGII SŁOWA, rozważamy Słowo Boże, tak jak Żydzi robili to w synagogach.
W drugiej części, w LITURGII EUCHARYSTII, świętujemy pamiątkę śmierci i zmartwychwstania Pana Jezusa – Baranka Paschalnego nowego i wiecznego przymierza, tak jak Żydzi robili to podczas święta Paschy w świątyni i w domu. Ofiara, śmierć i zmartwychwstanie Pana Jezusa jest uobecnione podczas Mszy Świętej.
Dokładamy trzy karty pod tytułem „W jaki sposób my wielbimy Boga?”














Z torebki z puzzlami Mszy Świętej dzieci wyjmują tytuł MSZA SWIĘTA, LITURGIA SŁOWA, LITURGIA EUCHARYSTII.
• Co znaczy słowo Liturgia? (praca)
• Kto pracuje? (BÓG a my odpowiadamy poprzez przygotowywanie się, słuchanie, odpowiadanie, podążanie za jego głosem, uwielbianie go, proszenie go)
• Co robi Bóg w Liturgii Słowa? Przypomnijcie sobie co robi Dobry Pasterz? (Woła każdą po imieniu, prowadzi, troszczy się....)
Pamiętacie, owieczki były zawsze razem ( w komunii) kiedy podążały za jego głosem.
• Co to oznacza dla nas?
Jeśli chcemy żyć w Komunii to musimy słuchać i rozważać Jego słowo, uczestniczyć w Jego ofierze podczas Mszy Świętej, wypełniać 10 Przykazań.
Podczas swojego życia na ziemi Pan Jezus nauczał jedząc i pijąc z grzesznikami, nauczał tłumy i osoby indywidualne, uzdrawiał, wypędzał złe duchy. Jego życie, czyny i nauka zostały spisane w Ewangelię. Ewangelia czytana jest w czasie Mszy Świętej podczas Liturgii Słowa. Słuchamy Ewangelii stojąc. Kazanie – nauka Kościoła – jest również Słowem Bożym. Podczas Liturgii Słowa czytany jest również fragment ze Starego Testamentu, z Listów lub Dziejów Apostolskich oraz Psalm.
Kiedy słuchamy Słowa Bożego wyobrażamy sobie, ze Dobry Pasterz woła nas po imieniu, zwraca się do nas, prowadzi nas, troszczy się o nas, kocha nas. Jesteśmy bezpieczni, razem.
• Wymień imiona czterech Ewangelistów?
Kładziemy obrazek Biblii pod napisem Liturgia Słowa
LITURGIA SŁOWA

-
Co robimy w liturgii Eucharystii?
Wyjmujemy PRZYGOTOWANIE DAROW
Tak jak Żydzi podczas Mszy Św. błogosławimy Boga za życie i za źródło życia, jakim jest chleb i wino.
Pamiętacie, przygotowujemy chleb, wino i kropelkę wody.
Wyjmujemy kartę z mieszania wody i wina.
PRZYGOTOWANIE DAROW

Podczas modlitwy Eucharystycznej za mocą Ducha Świętego wino , chleb i woda zamieniają się w Ciało Pana Jezusa.
Połóżcie kartę z Epiklezą.

• Czy pamiętacie co się stało kiedy wilk rozproszył owce? (Dobry Pasterz oddał swe życie, a potem zmartwychwstał po to by owce były znowu razem, bezpieczne w KOMUNII)
Podczas Mszy Świętej uobecniona jest wieczerza paschalna Pana Jezusa (Ostatnia Wieczerza), Jego śmierć i zmartwychwstanie:
dokładamy wieczernik, krzyż oznaczający śmierć i świece oznaczające zmartwychwstanie


Ziarno Pszenicy
Pan Jezus tak jak Mojżesz odpowiedział na swoje powołanie. Słuchał głosu Boga Ojca w modlitwie, Pracował jako cieśla, uzdrawia, naucza a nade wszystko przez swoją śmierć i zmartwychwstanie wyprowadza ludzkość z niewoli grzechu do nowej ziemi obiecanej – Królestwa Bożego.
My też mając udział w Nim musimy odpowiedzieć na nasze powołanie: rozeznawać i rozwijać talenty i dary otrzymane od Boga i używać je na chwałę Jemu i w służbie bliźniemu.
Przypomnijmy sobie przypowieść o ziarenku pszenicy:

Przypowieść o Talentach
Rodzice i dzieci czytają uważnie przypowieść. Dzieci powinny umieć odpowiedzieć na pytania zamieszczone poniżej.
14 Podobnie też [jest] jak z pewnym człowiekiem, który mając się udać w podróż, przywołał swoje sługi i przekazał im swój majątek. 15 Jednemu dał pięć talentów, drugiemu dwa, trzeciemu jeden, każdemu według jego zdolności, i odjechał. Zaraz 16 ten, który otrzymał pięć talentów, poszedł, puścił je w obrót i zyskał drugie pięć. 17 Tak samo i ten, który dwa otrzymał; on również zyskał drugie dwa. 18 Ten zaś, który otrzymał jeden, poszedł i rozkopawszy ziemię, ukrył pieniądze swego pana. 19 Po dłuższym czasie powrócił pan owych sług i zaczął rozliczać się z nimi. 20 Wówczas przyszedł ten, który otrzymał pięć talentów. Przyniósł drugie pięć i rzekł: "Panie, przekazałeś mi pięć talentów, oto drugie pięć talentów zyskałem". 21 Rzekł mu pan: "Dobrze, sługo dobry i wierny! Byłeś wierny w rzeczach niewielu, nad wieloma cię postawię: wejdź do radości twego pana!" 22 Przyszedł również i ten, który otrzymał dwa talenty, mówiąc: "Panie, przekazałeś mi dwa talenty, oto drugie dwa talenty zyskałem". 23 Rzekł mu pan: "Dobrze, sługo dobry i wierny! Byłeś wierny w rzeczach niewielu, nad wieloma cię postawię: wejdź do radości twego pana!" 24 Przyszedł i ten, który otrzymał jeden talent, i rzekł: "Panie, wiedziałem, żeś jest człowiek twardy: chcesz żąć tam, gdzie nie posiałeś, i zbierać tam, gdzieś nie rozsypał. 25 Bojąc się więc, poszedłem i ukryłem twój talent w ziemi. Oto masz swoją własność!" 26 Odrzekł mu pan jego: "Sługo zły i gnuśny! Wiedziałeś, że chcę żąć tam, gdzie nie posiałem, i zbierać tam, gdziem nie rozsypał. 27 Powinieneś więc był oddać moje pieniądze bankierom, a ja po powrocie byłbym z zyskiem odebrał swoją własność. 28 Dlatego odbierzcie mu ten talent, a dajcie temu, który ma dziesięć talentów. 29 Każdemu bowiem, kto ma, będzie dodane, tak że nadmiar mieć będzie. Temu zaś, kto nie ma, zabiorą nawet to, co ma. 30 A sługę nieużytecznego wyrzućcie na zewnątrz - w ciemności! Tam będzie płacz i zgrzytanie zębów".(Mateusz 25:14-30)
1. Co oznacza: „Temu kto ma będzie dane więcej; od tego kto nie ma będzie zabrane to co ma"?
Przykład:
Jeżeli uczeń nauczy się Łaciny i kontynuuje naukę, bogactwo literatury łacińskiej otworzy mu szersze horyzonty. Jeżeli zaprzestanie naukę zapomnie większość tego czego się nauczył. Jeżeli poddamy nasze ciało dyscyplinie treningu i ćwiczenia, będzie ono kształtowało się na bardziej sprawne i silniejsze, jeżeli tego nie zrobimy stanie się ono słabe, sflaczałe, zwiotczałe i obwisłe, straci siłę, którą miało.
Nie ma czegoś takiego jak stanie w miejscu w życiu Chrześcijanina. Albo zyskujemy więcej, albo tracimy to co mamy.
2. Którzy słudzy osiągają najlepsze wyniki ze swojej pracy?
Przypomnij sobie przypowieść o ziarnie pszenicy. Czy ziarenko może wykiełkować bez światła, bez gleby i bez obumierania skorupki
3. Co możesz powiedzieć o ufności króla (Boga)?
Dał on sługom talenty(monety) i wyjechał. Pozwolił im używać talenty w sposób dowolny nie wtrącając się w ich decyzje. W taki sam sposób Bóg ufa nam, powierzając nam talenty, dary i umiejętności. Bóg wierzy, ufa, że tak wiele możemy zdziałać samemu.
4. Jaka jest nagroda króla za pracę dobrze wykonaną?
Nagrodą za pracę dobrze wykonaną było więcej pracy, większa odpowiedzialność, a tym samym UDZIAŁ W RADOŚCI BOGA STWÓRCY. Największym dowodem uznania dla człowieka jest danie mu większych i trudniejszych zadań do wykonania.
5. Jak myślisz, co może oznaczać: „A sługę nieużytecznego wyrzućcie na zewnątrz - w ciemności! Tam będzie płacz i zgrzytanie zębów"?
Co czeka osobę, która NIE NAZYWA, NIE ROZWIJA I NIE DZIELI SIĘ swoimi talentami?
Zadanie: Należy ZILUSTROWAĆ swoją odpowiedź na piąte pytanie.















