Katecheza rodzinna 'Wokół Stołu'

Program Wokół Stołu - informacja dla księży, osób prowadzących i katechetów




     I. Zwiastun

     II. Prezentacja celu treści,
       adresata 
i metody
       programu


     III. Prezentacja struktury
       programu 
i świadectw
       rodziców


     IV. Propozycja organizacji
       zajęć parafialnych i
       domowych programu


     V. Opis treści programu

     VI. Rozważania na temat
       sufitu 
i ściany Kenozy
       kaplicy 
Redemptoris
       Mater, tytułowego
       obrazu prezentacji
       programu „Wokół Stołu”






Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image



Opis treści programu:



ZAJĘCIA PIERWSZE

W Parafii:

RODZICE:Temat: „Wprowadzenie w katechezę rodzinną Wokół Stołu”

Na pierwsze zajęcia przychodzą rodzice biorący udział w wychowaniu dziecka, nawet jeśli są w separacji.

Rodzice metodą interaktywną wraz z osobą prowadzącą podejmują wspólną refleksję nad następującymi pytaniami:

  1. Jaki udział mieli Wasi rodzice w przygotowaniu Was do Pierwszej Komunii Świętej?
  2. Co przykazał rodzicom Bóg w Księdze Powtórzonego Prawa?
  3. W jaki sposób wiara była przekazywana przed rozwojem szkolnictwa przez 1800 lat?
  4. Z czym zaznajomi rodziców program Wokół Stołu?
  5. Co ma decydujący i trwały wpływ na duszę chłopców i dziewcząt?
  6. Co nazywa św. Jan Paweł II miłością?
  7. Czy proces wychowania jest jednokierunkowy?
  8. Co jest podstawowym czynnikiem budowania komunii w rodzinie i ważnym elementem katechezy rodzinnej?


RODZICE I DZIECI:

Temat 1: „Charakterystyka owcy i troska pasterza”

Rozpoczynamy poznawanie naszej relacji z Bogiem od poznania relacji pasterza i owiec.

W Piśmie Świętym Bóg wiele razy porównuje się do pasterza a nas do owiec. Podczas pierwszych zajęć osobno dzieci i rodzice poznają charakterystykę owcy, a w związku z nią, to w jaki sposób musiał się o nią troszczyć pasterz w Izraelu za czasów Pana Jezusa, w jaki sposób pasterz był darem dla owiec.

Pasterze byli bardzo biedni, nie mieli narzędzi by budować drewniane owczarnie, nie mieli naczyń do przechowywania wody dla owiec. Teren w Izraelu jest górzysty, a klimat gorący i suchy. Pastwiska nie mają dużo urodzajnej trawy i pokryte są dużą ilością kamieni. Wymaga to od owcy ciągłego przemieszczania się w poszukiwaniu za pożywieniem. Do tego owca nie ma zębów w górnej szczęce, więc spędza długie godziny na wypasie z głową przy ziemi, z bardzo ograniczoną perspektywą na to, gdzie jest, dokąd zmierza i co się dzieje dookoła. Dlatego owce musiały polegać na słuchaniu pasterza, który wołał każdą owcę po imieniu, a one podążały za jego głosem, aby się nie zgubić. Brak zębów w górnej szczęce oznacza, że owce są kompletnie bezbronne, gdy się zgubią. Tylko pasterz może je obronić przed drapieżnikami.

Te i inne cechy charakterystyczne dla owcy i troskę pasterza za czasów Pana Jezusa dzieci poznają poprzez zabawę z katechetami, po to by móc opowiedzieć o tym rodzicom w domu i zrozumieć Psalm 23.


RODZICE:

Temat 2: „Przypowieść o Dobrym Pasterzu”

Rodzice zapoznani są z tymi cechami po krótce. Podczas pierwszych zajęć rodzice uczą się jak przedstawić Przypowieść o Dobrym Pasterzu z materiałami swoim dzieciom w domu, podczas czterech osobnych spotkań, tak by dzieci nauczyły się same pracować z materiałami (nauka przez praktykę).

Program „Wokół Stołu” wykorzystuje przypowieść o Dobrym Pasterzu jako katechezę kerygmatyczną, która jest wezwaniem do wiary i buduje fundament do wtajemniczenia w życie wiary, liturgii i miłości. W tej przypowieści Jezus objawił nam tajemnicę swojej osoby i relacji z nami.

„Dobry Pasterz zna każdą swoją owcę po imieniu i wyprowadza je, a one podążają za nim, gdyż znają Jego głos”. To zdanie jest powtarzane podczas każdego przesuwania Dobrego Pasterza i owiec na planszy. Gdy owce słuchają głosu Dobrego Pasterza i za Nim podążają, są razem (w komunii). Gdy podążają za najemnikiem stają się bezbronne, a wilk porywa je i rozprasza (odwrotność komunii). Dobry Pasterz staje pomiędzy wilkiem i owcą i oddaje swoje życie za owce, ale po trzech dniach zmartwychwstaje. Wszystko to nie tylko miało miejsce w czasach Pana Jezusa, ale jest uobecnione podczas każdej Mszy Świętej, kiedy Dobry Pasterz woła swoje owce wokół ołtarza. Tutaj też Dobry Pasterz jest bezwarunkowym darem dla owiec. One słuchają Jego głosu i podążają za nim podczas Liturgii Słowa. On staje pomiędzy wilkiem i owcą i oddaje swoje życie za owce (i po trzech dniach zmartwychwstaje) podczas Liturgii Eucharystycznej. W czasie Mszy Świętej Dobry Pasterz obecny jest pod postacią Chleba i Wina – Wprowadzenie puzzli Mszy Świętej

Temat 3: Analiza Przypowieści o Dobrym Pasterzu dla rodziców oraz określenie celu katechezy i celu wychowania.

Podejmujemy refleksję wokół następujących pytań:

  1. Czy owce są samowystarczalne?
  2. Co zapewnia Dobry Pasterz owcom?
  3. Czy stado owiec ma szansę na przetrwanie bez pasterza?
  4. Czego obrazem może być najemnik?
  5. Co symbolizuje sobą wilk?
  6. Co jest konsekwencją niesłuchania głosu Dobrego Pasterza?
  7. Co jest głosem Dobrego Pasterza w naszym codziennym życiu?
  8. Czyj głos rozpoznasz z zamkniętymi oczami i z ufnością za nim podążysz? Co możesz powiedzieć o relacji z tą osobą? Czy myślisz, że wystarczyłaby jedna lekcja szkolna w tygodniu na temat tej osoby by zbudować z nią zażyłość, ufność i umiejętność rozpoznania jej głosu?

Czy wystarczy jedna lekcja szkolna w tygodniu by osiągnąć zażyłość, kom-unię z Dobrym Pasterzem, by poznać jego głos i podążać za Nim?

  1. Co jest celem katechezy i celem wychowania?
  2.  Jak budować zażyłość z Chrystusem, ufność Chrystusowi i umiejętność rozpoznania Jego głosu?

Temat 4: Rola rodziców w realizacji celu katechezy i celu wychowania

Omówienie czynności, które są konieczne do wychowania w wierze - zbudowania zażyłości - komunii z Dobrym Pasterzem w czasie przygotowania do Pierwszej Komunii Świętej i PRZEZ RESZTĘ ŻYCIA.

4a. Poznawanie daru Eucharystii i świadome w niej uczestniczenie

4b. Odnoszenie się do Boga w życiu codziennym, integracja wiary i życia

4c. Stawanie się rodzicami w pełni, dawanie życia wraz z Życiem

4d. Wymiana katechetyczno-wychowawcza pomiędzy rodzicami i dziećmi w której każdy daje i otrzymuje jest podstawowym czynnikiem budowania komunii w rodzinie.

4e. Poznanie i powtarzanie najważniejszych prawd wiary i życia chrześcijańskiego w atmosferze rodzinnej

4f. Codzienne nazywanie darów Bożych; dziękczynienie wokół Stołu domowego i eucharystycznego

4g. Szczególna rola ojca w przekazie wiary

Temat 5: Metoda pracy w rodzinie

W domu:

  1. Rozmowa na temat „Charakterystyka owcy i troska pasterza”, czytanie Psalmu 23 ze zrozumieniem.
  2. Prezentacja „Przypowieść o Dobrym Pasterzu” w czterech częściach
  3. Puzzle Msza Święta – wprowadzenie Liturgia Słowa i Liturgia Eucharystyczna
  4. Rodzice – powtórzenie materiału dotyczącego celu katechezy i wychowania, roli rodziców w realizacji celu katechezy i wychowania i metody pracy w rodzinie

 

ZAJĘCIA DRUGIE

Temat: „Historia Bożej Miłości”

RODZICE I DZIECI:

W tej części programu dowiemy się w jaki sposób Bóg jest bezwarunkowym darem z siebie poprzez STWORZENIE, PRZYMIERZE, NOWE PRZYMIERZE i PARUZJĘ. Źródłem są Stary i Nowy Testament (Stare i Nowe Przymierze) Pisma Świętego. W tym celu postaramy się zrozumieć czym są komunia, przymierze, testament, ofiara, anamneza i liturgia oraz jak się ze sobą wiążą. Jest to tym samym przygotowanie do zrozumienia Eucharystii: Liturgii Słowa i Liturgii Eucharystycznej.

Część pierwsza

Każda istota ludzka jest powołana do komunii z powodu swojej natury, stworzonej na obraz i podobieństwo Boga - Trójcy Świętej. Bóg tchnął w człowieka życie, by miał udział w życiu, nieskończonej miłości i jedności Trójcy Świętej i cieszył się z życia w KOM-UNII w jedności z Bogiem i ze sobą nawzajem. Bóg pragnie dla nas nie mniej niż miłości, która łączy osoby w Trójcy Świętej i taką właśnie miłością nas kocha.

Komunia wymaga nie tylko posłuszeństwa, przestrzegania przykazań, ale bezwarunkowego, całkowitego oddania się, które nie przychodzi bez poświęcenia, ofiary.

Część druga

Dwie owieczki słuchające Dobrego Pasterza i podążające za nim ilustrują Przymierze, życie w Raju, udział w Życiu Boga, którego doświadczyli pierwsi ludzie.

Kom-unia i Przymierze to relacja bycia jednym. Testament to łacińskie słowo na Przymierze. Scott Hahn’s szybka definicja Komunii: „W Komunii ty jesteś mój, ja jestem twój, w kontrakcie to jest moje, a to jest twoje”.

Przymierze zawsze wiąże się z podwójnym wymiarem, to znaczy pionowym (komunia z Bogiem) i horyzontalnym (komunia z ludźmi). Koncentrujemy się na pierwszej chwili Przymierza, abyśmy doświadczyli Bożej miłości dzięki darom Boga, który inicjuje Przymierze i odpowiedzieli na Jego dary, żyjąc w Komunii. Jest to też przygotowanie do zrozumienia Mszy Świętej.

Część trzecia

Bóg stworzył świat i w całej wspaniałej pracy STWORZENIA ludzie pojawili się ostatni pośród wszystkich stworzeń Bożych, jak goście, którzy pojawiają się na wspaniałym przyjęciu, gdzie wszystko zostało dla nich przygotowane. Podejmujemy refleksję nad darami Bożego stworzenia. Nazywamy 18 darów, osiemnastym jest dar obecności Boga pośród nas, który towarzyszy nam w każdym momencie życia, i który otrzymujemy w szczególny sposób w Eucharystii.

Część czwarta

Mając udział w życiu Boga, pierwsi ludzie słuchali Boga i żyli w Komunii, w jedności, ciesząc się wszystkimi Jego darami. Byli bardzo szczęśliwi, mówimy, że byli w Raju. Niestety pierwsi ludzie nadużyli wolności, tak jak owce podążyli za głosem najemnika. Najemnik nie jest osobą.

W Piśmie Świętym można przeczytać: „Natomiast za obcym nie pójdą, lecz będą uciekać od niego, bo nie znają głosu obcych” (J 10:5). Najemnik jest uosobieniem pokusy czy też życzenia owiec: „Nie będę słuchać, zrobię co chcę, co mi się podoba”. To NIE SŁUCHANIE, nieposłuszeństwo, a tym samym przypisanie sobie stanowienia co jest dobre, a co złe nazywamy Grzechem Pierworodnym. GRZECH jest to odrzucenie życia na wzór Trójcy Świętej, odwrotność KOMUNII. Następstwem niesłuchania Boga jest utrata udziału w życiu Boga, a zatem zerwaniem Przymierza

Część piąta

Bóg wznawiał Przymierzeludzie je łamali i mieli nadzieję, że Bóg ustanowi Nowe i Wieczne Przymierze. Ofiara baranka była zawsze pieczęcią przymierza.

 

Część szósta

Dobry Pasterz stał się Barankiem Ofiarnym Nowego i Wiecznego Przymierza. Podczas Mszy Świętej, Nowe Przymierze i jego wypełnienie się na końcu czasów, gdy „Bóg będzie wszystkim we wszystkim” (Paruzja) są uobecnione w wieczystym „Teraz” (Anamneza).

W domu:

  1. Utrwalenie tego co nauczyliśmy się podczas zajęć w parafii.
  2. Modlitwa „Ojcze nasz”


ZAJĘCIA TRZECIE

Temat: „Historia Bożej Miłości”

RODZICE I DZIECI:

Część siódma

Podejmujemy refleksję nad tym co według uproszczonego opisu biblijnego Bóg stworzył w ciągu siedmiu dni, próbując odpowiedzieć na pytania: Czy Bóg mógł stworzyć świat przez Wielki Wybuch? Czy rzeczywiście Bóg stworzył świat w ciągu siedmiu dni? Co oznacza liczba „siedem” w języku hebrajskim (Przymierze)? Czy Bóg mógł stworzyć człowieka drogą ewolucji? Czy zwierzęta potrafią przetworzyć pleśń w penicylinę lub rudę żelaza w silnik samochodowy, lub piasek w szybę?

Ze względu na to, że niestety w dzisiejszych czasach wiara jest powszechnie stawiana w opozycji z nauką, warto w tej części uświadomić rodziców w jaki sposób przez wszystkie stulecia Kościół przyczyniał się do rozwoju nauki.

Część ósma

Stworzenie, przymierze, nowe przymierze i paruzja są przełomowymi momentami Historii Bożej Miłości. Treść tej części pomoże odpowiedzieć na pytania: W jaki sposób Bóg jest darem z całego siebie? Kiedy wypełni się Nowe i Wieczne Przymierze? Kiedy i gdzie uobecnione jest Nowe i Wieczne Przymierze (Śmierć i Zmartwychwstanie Chrystusa, Zesłanie Ducha Świętego) oraz wypełnienie Nowego Przymierza (kiedy Bóg będzie „Wszystkim we wszystkich”)?

RODZICE:

Wprowadzenie do zajęć domowych z Geografii i Pisma Świętego - jak odnaleźć księgę, rozdział i wers w Piśmie Świętym.

W domu:

  1. Utrwalenie tego co nauczyliśmy się w parafii
  2. „Geografia Izraela z czasów Pana Jezusa” zapoznanie się z mapą Izraela.
  3. „Życie Pana Jezusa” część pierwsza - zapoznanie się z realiami Izraela z czasów Pana Jezusa oraz z Jego życiem do momentu Jego uroczystego wjazdu do Jerozolimy poprzez obejrzenie pierwszej części filmu Mirakle Maker wraz ze wprowadzeniami.


ZAJĘCIA CZWARTE (koniec listopada)

RODZICE:

Temat 1: Kalendarz Liturgiczny

Większość dorosłych Katolików, którzy proszą o sakrament Pierwszej Komunii Świętej dla swoich dzieci, zapytana, kiedy jest 12 dni Świąt Bożego Narodzenia, odpowiada: „Od 13 do 25 grudnia”. Widać to 27 grudnia po wyrzuconych na chodnikach choinkach. Katecheza ta nie tylko przedstawia kolory liturgiczne i ich znaczenie, ale próbuje zastąpić czas powszechnie obchodzonych komercyjnych Świąt Bożego Narodzenia na Adwent, radosny czas przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia.

Temat 2: Adwent

W czasie zajęć w parafii rodzice przygotowują się do wspólnego czytania i refleksji w kolejnych tygodniach Adwentu proroctwa urodzin Mesjasza, historii Zwiastowania Maryi i Józefowi oraz nawiedzenia Elżbiety, zwiastowania pasterzom narodzin Pana Jezusa, odwiedzin Trzech Króli, zapalając kolejne świece domowego wieńca adwentowego.

Temat 3: Modlitwa Zdrowaś Mario

Przy okazji refleksji nad Zwiastowaniem i Nawiedzeniem rodzice analizują i uczą się ze zrozumieniem modlitwę „Zdrowaś Mario”.

Temat 4:

Czwartego tygodnia zapalamy świecę reprezentującą „miłość”. Prezentacja i refleksja „Czym jest miłość?” Dar seksualności i Sakrament Małżeństwa.

DZIECI:

Podczas zajęć parafialnych dzieci przedstawiają narracje biblijne które będą wspólnym tematem do refleksji w rodzinie.

W domu:

  1. Refleksje adwentowe każdego tygodnia i nauka „Zdrowaś Mario” ze zrozumieniem.

Msza Św.: „Chwała na wysokości Bogu” śpiew chórów anielskich, śpiewamy w niedzielę i święta na Mszy Świętej

  1. Prezentacje Biblia, Puzzle Msza Święta: Liturgia Słowa, Liturgia Eucharystyczna i Pismo Święte
  2. Powtórne obejrzenie pierwszej części filmu Mirakle Maker wraz z wprowadzeniami.


ZAJĘCIA PIĄTE

RODZICE I DZIECI:

Temat 1: Mirakle Maker

Omawiana jest pierwsza część filmu Mirakle Maker o życiu Pana Jezusa do momentu uzdrowienia Łazarza.

Temat 2: Eucharystyczna obecność Dobrego Pasterza, Gesty Liturgiczne

Całe życie Pana Jezusa, Dobrego Pasterza jest darem dla nas. Powracamy do Przypowieści o Dobrym Pasterzu, i do tego, że Pan Jezus, Dobry Pasterz jest obecny w czasie Mszy Świętej pod postacią Chleba i Wina.

To w jaki sposób Bóg jest darem dla nas podczas Mszy Świętej można zobaczyć w gestach liturgicznych. Pokazujemy i omawiamy gest mieszania wody z winem oraz epiklezę konsekracyjną.

Temat 3: Msza Święta – Puzzle, Liturgia Słowa, Pismo Święte, Liturgia Eucharystyczna, Przygotowanie darów, Gest mieszania wody i wina, Modlitwa Eucharystyczna, Gest epiklezy konsekracyjnej

RODZICE:

Temat 4: Od Abrahama do Mojżesza - w jaki sposób Izrael znalazł się w niewoli egipskiej i po 300 latach niewoli został uwolniony Bożą mocą.

Wprowadzenie do cyklu 3 parafialnych zajęć na temat drogi do Wolności i pracy z puzzlami Wolność.

Jako zadanie domowe rodzice i dzieci mają zapoznać się z kluczowymi wydarzeniami z Pisma Świętego z Księgi Wyjścia przez obejrzenie filmu „Książe Egiptu”. Te wydarzenia, w czasie następnych trzech zajęć z pomocą puzzli „Wolność” pomogą nam znaleźć regułę na życie w wolności, a tym samym na życie w komunii.

Wolność realizuje się w jedności z Bogiem i ze sobą nawzajem, w komunii, gdyż nasza wolność jest ograniczona, a granicą naszej wolności jest wolność drugiej osoby.

Celem trzech następnych zajęć jest zrozumieć jaki jest sens i cel naszej pracy oraz dowiedzieć się skąd wywodzą się dwie części Mszy Świętej Liturgia Słowa i Liturgia Eucharystyczna oraz jaki jest ich cel.

Puzzle Wolność pokażą nam również wpływ wydarzeń na drodze z niewoli do wolności, na to jak i gdzie Izrael wielbił Boga, jak Pan Jezus uwielbił Boga i na to jak my wielbimy Boga w odpowiedzi na jego wyzwalający dar z Siebie.

W domu:

  1. Powtórzenie gestów liturgicznych, Puzzle Mszy Świętej
  2. Od Abrahama do Mojżesza - w jaki sposób Izrael znalazł się w niewoli egipskiej i po 300 latach niewoli został uwolniony Bożą mocą.
  3. Obejrzenie filmu „Książe Egiptu” ze zwróceniem uwagi na Powołanie Mojżesza, Dziesiątą Plagę oraz 10 Przykazań na Górze Synaj.


ZAJĘCIA SZÓSTE

RODZICE I DZIECI:

Temat 1: „Przypowieść o Ziarenku Pszenicy”

Słowo Egipt w języku hebrajskim znaczy zniewolenie, ograniczenie. Aby zrozumieć, że niewolą są nie tylko czynniki zewnętrzne takie jakie poznaliśmy w księdze Wyjścia, analizujemy Przypowieść o Ziarenku Pszenicy. Przypowieść ta ukazuje ogrom „wartości odżywczych” ziarenka pszenicy, w które wyposażył je Bóg, ale również skorupkę - zniewolenia, które muszą być przełamane by ziarenko wykiełkowało i wydało owoc. Ziarenko nie może tego uczynić samo z siebie. Konieczne jest współdziałanie w relacji z glebą i ze światłem; potrzeba „umierania”, wysiłku, wręcz ofiary, by przedostać się przez ciężar gleby z ciemności do światła.

Temat 2: „Wolność I” – na podstawie obejrzanego filmu „Książe Egiptu” poznajemy okoliczności wyjścia z niewoli egipskiej i drogę do wolności, do Ziemi Obiecanej.

Puzzle Wolność: Wydarzenia na drodze z niewoli do wolności: Powołanie, Ofiara, Słowo Boże – 10 Przykazań

Kluczowe wydarzenia na drodze z niewoli egipskiej do wolności, powołanie Mojżesza, dziesiąta plaga oraz otrzymanie 10 przykazań na Górze Synaj wskazują one na trzy ważne czynniki, przez które możemy osiągnąć wolność: powołanie, ofiara, Słowo Boże – 10 przykazań. One są drogowskazami dla nas wszystkich, w przeróżny sposób zniewolonych w dzisiejszych czasach. Pozwolą one nam również zrozumieć, że wolność realizuje się w relacji z Bogiem i ze sobą nawzajem, w komunii.

Te wydarzenia, przez które Bóg jest darem z siebie miały wpływ na to jak Izrael czcił Boga, jak Pan Jezus uwielbił Boga i na to jak my wielbimy Boga w odpowiedzi na jego wyzwalający dar z Siebie.

Temat 3: Powołanie

Rodzice i dzieci analizują powołanie Mojżesza, są zaproszeni do postawienia się w roli Mojżesza i do dialogu z „Gorejącym Krzewem” oraz do zadania sobie pytania „Do czego Bóg mnie powołuje?” „W jaki sposób będę się spełniał, będąc darem dla innych?”

Jaka jest moja odpowiedź?

RODZICE:

Temat 4: Przygotowanie do pracy w domu na temat: „Stworzeni na obraz i podobieństwo Boże, powołani do tworzenia (pracy), do kontynuowania Stworzenia”

Temat 5: Wpływ uzależnień (pospolicie od telefonu, Internetu, portali społecznościowych, gier komputerowych) na przednią czaszę mózgową, na zdolność do motywacji i inicjatywy, opóźnionej gratyfikacji oraz na obraz siebie i na zdolność relacji z drugim człowiekiem.

W domu:

  1. Powtórzenie przypowieści o ziarenku pszenicy, wpisanie w ziarenko swoich „wartości odżywczych” oraz swoich „zniewoleń”
  2. Utrwalenie Wydarzeń na drodze z niewoli do wolności – Puzzle Wolność cz.1
  3. Prezentacja: „Stworzeni na obraz i podobieństwo Boże, powołani do tworzenia (pracy), do kontynuowania Stworzenia”
  4. Film 10 przykazań, dzieci codziennie odpowiadają na pytania dotyczące dwóch przykazań.


ZAJĘCIA SIÓDME

RODZICE I DZIECI:

Temat 1: „Wolność II” – wydarzenia na drodze z niewoli do wolności miały wpływ na to w jaki sposób i gdzie Izrael wielbił Boga w odpowiedzi na Jego wyzwalający dar z Siebie.

1a: Izrael wielbił Boga przez modlitwę, naukę i pracę,

1b: przez świętowanie Paschy w świątyni jerozolimskiej i w domu. Dramatyzacja oraz refleksja na temat 10 Plagi.

1c: poprzez rozważanie i wypełnianie Słowa Bożego w synagogach - Puzzle

Temat 2: Omawiamy 10 Przykazań.

RODZICE

Temat 3: Omawiamy z rodzicami dodatkowo kwestię magii, eutanazji i aborcji.

W domu:

  1. Dzieci i rodzice układają puzzle kilka razy by umieć układać je z pamięci
  2. Rodzice i dzieci czytają z Pisma Świętego historię o 12 letnim Panu Jezusie w Świątyni Łk 2:41-50. Dzieci rysują i podpisują dwie sceny z tego wydarzenia.
  3. Rodzice pomagają dzieciom nauczyć się 10 Przykazań na pamięć.
  4. Obejrzenie drugiej części filmu Mirakle Maker wraz z wprowadzeniami


ZAJĘCIA ÓSME

RODZICE I DZIECI:

Temat 1: „Wolność III” – Co jest misją i powołaniem Pana Jezusa? W jaki sposób uwielbił Boga Pan Jezus?

Próbujemy na to pytanie odpowiedzieć wspólnie na podstawie obejrzanego filmu. Misją i powołaniem Pana Jezusa jest głoszenie i ustanowienie nowej Ziemi Obiecanej, Królestwa Bożego.

Pan Jezus słuchał głosu Boga Ojca w modlitwie, pracował jako cieśla, uzdrawiał; uczęszczał do synagogi z rodzicami i ze swoimi uczniami, Pan Jezus nauczał indywidualnie oraz całe tłumy; stał się barankiem ofiarnym (podczas gdy tysiące baranków składanych było w ofierze paschalnej).

Temat 2: W jaki sposób my wielbimy Boga?

2a. Naszym pierwszym krokiem w kierunku wolności (nowej Ziemi Obiecanej - Królestwa Bożego), która realizuje się w komunii, jest przyjęcie Chrztu Świętego – zanurzenie się w śmierci Pana Jezusa, by z nim zmartwychwstać. Przez chrzest otrzymujemy dar Ducha Świętego: „Życie chrześcijańskie znajduje swoje prawo nie w jakimś pisanym kodeksie, ale w osobowym działaniu Ducha Świętego, który ożywia i prowadzi chrześcijanina, to znaczy w prawie „Ducha, które daje życie w Jezusie Chrystusie”: „miłość Boża rozlana jest w sercach naszych przez Ducha Świętego, który został nam dany”” (FC 63)

2b. Wielbimy Boga poprzez modlitwę, naukę i pracę

2c. Wielbimy Boga poprzez uczestniczenie we Mszy Świętej; w Liturgii Słowa rozważamy Słowo Boże, tak jak Żydzi robili to w Synagogach; w Liturgii Eucharystycznej świętujemy pamiątkę śmierci i zmartwychwstania Pana Jezusa – Baranka Paschalnego nowego i wiecznego przymierza, tak jak Żydzi robili to podczas święta Paschy w świątyni i w domu. Ofiara - śmierć i zmartwychwstanie Pana Jezusa - jest uobecnione podczas Mszy Świętej.

RODZICE

Temat 3: Powołanie; Przypowieść o talentach – analiza i refleksja, przygotowanie do pracy w domu.

DZIECI

Dzieci dramatyzują ostatni dzień z życia Pana Jezusa: przybycie do Jerozolimy, przygotowanie Paschy, (wymiana pieniędzy na pieniądze świątynne, zakup baranka paschalnego, przekazanie baranka kapłanom, by złożyli go w ofierze, gotowanie baranka w domu), spożywanie baranka podczas liturgii domowej.

W domu:

  1. Utrwalamy materiał z zajęć. Dzieci i rodzice układają puzzle Wolność kilka razy by umieć układać je z pamięci.
  2. Do puzzli Mszy Świętej dokładamy wieczernik - symbolizujący Ostatnią Wieczerzę, Pana Jezusa na krzyżu – przedstawiającego jego śmierć oraz dwie świece symbolizujące Jego zmartwychwstanie.
  3. Powołanie; Przypowieść o talentach – analiza i refleksja. Dzieci ilustrują swoją odpowiedź na pytanie: Jak myślisz co może znaczyć: „A sługę nieużytecznego wyrzućcie na zewnątrz – w ciemności! Tam będzie płacz i zgrzytanie zębów”?


ZAJĘCIA DZIEWIĄTE

Temat 1: Przypowieść o Prawdziwym Krzewie Winnym

RODZICE I DZIECI

Dzieci i rodzice siedząc przy stole nakrytym wizerunkiem ogromnego Prawdziwego  Krzewu Winnego, Mistycznego Ciała Pana Jezusa, każdy przy swojej gałązce, którą pokoloruje wspominając moment swojego chrztu; zobaczą strumień dających życie „wartości odżywczych” (dary i owoce Ducha Świętego, Słowo Boże, Eucharystia, talenty) przepływający przez cały Prawdziwy Krzew Winny tworząc Mistyczne Ciało Chrystusa; doświadczą swej wartości w Bogu; przeżyją czas Paruzji, kiedy „Bóg będzie wszystkim we wszystkich” (1 Kor 15,28), która jest uobecniona podczas Mszy Świętej (Epikleza Komunijna). Zobaczą jak ważne dla życia każdej gałązki Prawdziwego Krzewu Winnego (który jest wizualnym odzwierciedleniem Komunii – jedności w Bogu ze sobą nawzajem) jest dawanie i otrzymywanie, bycie uczniem-misjonarzem.

Temat 2: Msza święta: Epikleza komunijna, znak pokoju, Doxologia, przyjęcie Ciała i Krwi Chrystusa

Temat 3: Sakrament Chrztu
 

W domu

  1. Utrwalamy materiał z zajęć
  2. Układamy do końca puzzle Mszy św, umiemy je układać bez wzoru
  3. Wiemy, jak ułożyć puzzle Wolność i na podstawie tych puzzli znamy receptę na komunię.


ZAJĘCIA DZIESIĄTE

RODZICE I DZIECI:

Temat 1: Czym jest grzech?

Grzech jest odwrotnością Komunii. Grzech to nietrwanie w Prawdziwym Krzewie Winnym, niesłuchanie głosu Dobrego Pasterza, nierozpoznawanie i niedziękowaniem za dary od Boga, nierozwijanie swoich talentów, niedzielenie się nimi, nieumieranie do zniewoleń, nieprzestrzeganie 10 Przykazań, nieuczestniczenie w Mszy Świętej, utratą Łaski Bożej, utratą udziału w Życiu Boga.

Temat 2: Wspólna refleksja i poznanie przypowieści o Synu Marnotrawnym

Temat 3: Poznanie i zrozumienie czterech etapów Sakramentu Pojednania

Temat 4: Rachunek sumienia, co jest grzechem ciężkim, a co lekkim?

W domu

  1. Utrwalamy materiał z zajęć
  2. Ćwiczymy formułę spowiedzi oraz uczymy się jak zrobić rachunek sumienia


ZAJĘCIA JEDENASTE

RODZICE I DZIECI:

Temat 1: Wspólna refleksja i poznanie Przypowieści o Owcach i Kozłach Mt 25:31-46

Temat 2: Uczynki miłosierdzia względem duszy i ciała

Temat 3: Ewangelia o Zacheuszu Łk 19:1-10 – refleksja

W domu

  1. Utrwalamy materiał z zajęć
  2. Ćwiczymy formułę spowiedzi oraz uczymy się jak zrobić rachunek sumienia
Image